Przejdź do głównej zawartości

Zbawienne działanie ziół na nasz organizm

Kochani dziś napiszę troszkę inny artykuł. Różni się tym od pozostałych, że nie zawiera przepisu. Jest to artykuł o działaniu ziół na nasz organizm. Jestem zwolenniczką takich herbat, mają na prawdę zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. z racji mojego zawodu postanowiłam, że będę również dorzucała tego typu artykuły. Mam nadzieję, że będą dla Was przydatne:)
Poniżej przedstawię wybrane przez siebie zioła, które uważam za najważniejsze.

Liść brzozy- lek moczopędny, wykorzystywany również do oczyszczania krwi.

Pokrzywa- wykorzystywana przy leczeniu zapalenia nerek i kamieni nerkowych, ma działanie
moczopędne, przez co zmniejsza obrzęki. Stosowana w leczeniu wyprysków i anemii.


Stokrotka pospolita- wykorzystywana do oczyszczenia krwi, do lepszej przemiany materii, wątroby i dróg żółciowych, działa jako łagodny środek przeczyszczający, wykorzystywany przy zaburzeniach trawiennych wynikających z fermentacji w jelitach. Ma działanie rozkurczowe i przeciwbólowe.
Działa również na zaburzenia nerek i pęcherza moczowego.

Liść maliny- znajduje zastosowanie w oczyszczeniu krwi i przy silnych biegunkach.

Tasznik- zapobiega krwawieniom z macicy po porodzie, tamuje krwawienia z okrężnicy, nerek i nosa. Pomaga w problemach z krążeniem.

Czarny bez- zwalcza kaszel, grypę, zapalenie płuc, przeziębienia i reumatyzm.

Podbiał pospolity- działa wykrztuśnie, walczy z chrypką, zapaleniem gardła, zapaleniem oskrzeli i astmą. Skutecznie przyśpiesza leczenie ran.

Dziurawiec zwyczajny- wykorzystywany, jako środek rozkurczowy lub uspokajający, a nawet, jako środek na niestrawności i biegunkę. Łagodny środek nasenny. Idealne zioło dla kobiet na skurcze macicy i stany zapalne. Pomaga przy bólach głowy, niedokrwistośi, zapaleniach błony śluzowej żołądka. Doskonałe leczy świeże rany, działa przeciwbólowo i ściągająco na oparzenia, naderwane mięśnie, siniaki i stłuczenia. Wykorzystywany do pielęgnacji skóry, wyprysków i łupieżu.

Dziewanna- pomaga w przypadkach zapalenia dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem, takich jak zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, krztusiec. Może być również wykorzystana na skurcze żołądka i biegunkę.

Lawenda- środek na uspokojenie, podczas trudności z zasypianiem i utraty apetytu. Wykorzystywany na migreny, astmę, pobudzenie przepływu żółci i jako środek moczopędny.

Lipa- liście lipy działają kojąco i przeciwskurczowo. Stosowana jest na uporczywy kaszel, grypę, choroby nerek, „przepracowanie głowy”. Nie można go jednak stosować bez przerwy.

Mięta- często mieszana z innymi ziołami lub herbatami. Lekarstwo na żołądek, jelito grube i dolegliwości woreczka żółciowego.

Szałwia- napar z szałwii leczy mocne zapalenie gardła, zapalenie dziąseł, jamy ustnej i gardła. Jako herbata uspokaja, zmniejsza wydzielanie potu i wpływa korzystnie na żołądek i jelita.

Krwawnik- oddziałuje korzystnie na żołądek i jelita, zapobiega wzdęciom, jadłowstrętowi, skurczom, wykorzystywany w stanach zapalnych i w zaburzeniach miesiączkowania, zapaleniach nerek i pęcherza moczowego, zaburzeniach wątroby.

Tymianek- ma działanie przeciwgorączkowe, uspokajające, rozkurczowe. Stosowany na kaszel, kolki, wzdęcia i skurcze brzucha, zapalenie nerek i pęcherza.

Skrzyp polny- działa moczopędnie, wykorzystywany również na moczenie nocne, obrzęk, krwawienie, krwawiące hemoroidy, choroby płuc, nadmierne miesiączki lub w celu wzmocnienia układu oddechowego. Zewnętrznie, jako płyn do płukania gardła i jamy ustnej. Jako dodatek do kąpieli leczy źle gojące się rany, owrzodzenia nóg, odleżyny.

Melisa lekarska- jest używana, jako środek do leczenia dolegliwości żołądka, wątroby i pęcherzyka żółciowego, wykazuje działanie uspokajające na serce, jak również na przeziębienia i choroby zakaźne.

Rumianek- wspomaga trawienie i przyczynia sie do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Pomaga w odprężeniu organizmu. Ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, dezodoryzujące, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Zewnętrznie stosuje się je przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach, alergiach skórnych, stanach zapalnych dróg oddechowych.


Jeśli podobał Wam się mój artykuł zapraszam do komentowania i przy okazji subskrybowania strony. 
Jeśli znacie jeszcze inne zbawiennie działające zioła, piszcie w komentarzach:)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hovĕzi gulaš – Czeski gulasz wołowy na piwie

Ten gulasz to jedno z moich ulubionych czeskich dań. Zawsze gdy jadę na wycieczkę do Czech zajadam się nim popijając ciemne piwko:) Niebo w gębie. Po powrocie z tegorocznego urlopu z Czech postanowiłam po raz pierwszy odtworzyć ten gulasz w mojej kuchni. Szczerze mówiąc było już bardzo nie daleko od oryginału:) Niestety zabrakło również knedlików, ale zrobiłam do niego placki z cukinii, smakowało równie dobrze. Zapraszam po przepis i życzę Wam smacznego:) Składniki: 500–600 g wołowiny 2 cebule szczypta cukru 1 ząbek czosnku 3 łyżki oleju, masła lub smalcu 2–3 liście laurowe 5 ziarenek ziela angielskiego 8 ziarenek czarnego pieprzu pół butelki jasnego piwa 2 kromki chleba razowego pół łyżeczki słodkiej papryki w proszku pół łyżeczki ostrej papryki w proszku 1 łyżeczka mielonego kminku pół łyżeczki majeranku sól i pieprz do smaku 8 ziarenek czarnego pieprzu Przygotowanie: Wołowinę kroimy w kostkę. Obsmażamy na gorącym tłuszczu na dużym ogniu, mieszając. Następ

Śledzie z musztardą francuską i suszonymi pomidorami

Święta, święta i po świętach, ale mamy jeszcze sylwestra i uważam że to danie pasuje na niego idealnie. Na Wigilijny stół robiłam te przepyszne, lekko pikantne śledzie. Rozeszły się jak tak zwane świeże bułeczki:)Mogę je spokojnie polecić również jako dodatek na stół do sylwestrowej imprezki:) Zapraszam po przepis. Składniki: 5 płatów śledziowych 2 łyżki musztardy francuskiej pół papryczka chilli bez nasion 200 g suszonych pomidorów wraz z oliwą 1 cebula ok 2-3 łyżki octu balcamicznego świeżo zmielony pieprz olej rzepakowy Przygotowanie: Śledzie moczymy w wodzie ok 2 godzin, osuszamy papierowym ręcznikiem, kroimy na kawałki, wrzucamy do miski. Do śledzi dodajemy cebulę posiekaną w piórka, musztardę, pomidory pokrojone w paseczki razem z oliwą, chilli pokrojoną w cieniutkie plasterki, ocet, świeżo mielony pieprz. Wszystko dobrze mieszamy i przekładamy do miseczki. Wkładamy do lodówki na kilka godzin lub na całą noc, żeby się przegryzły wszystkie smaki. Smacznego:)

Syrop Imbirowo- miodowy z kurkumą eliksir zdrowia

Dziś właśnie zrobiłam świeży syrop imbirowo- miodowy, który gości u mnie w domu przez cały rok. Dlaczego akurat ten syrop? Imbir: zapobiega dolegliwościom w chorobie lokomocyjnej, morskiej, po narkozie. Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dlatego stosuje się go przy przeziębieniach. Ponadto imbir przynosi ulgę chorym stawom, ponieważ rozgrzewa organizm. Korzeń imbiru jest świetny na wzdęcia, działa rozkurczowo i żółciopędnie. Ma ochronny wpływ na żołądek, zapobiegając powstawaniu wrzodów. Ponadto zmniejsza ilość i częstość ataków migreny. Imbir warto stosować przy bólu gardła, ponieważ ma działanie odkażające, zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Pobudza wydzielanie śluzu, dlatego wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i płuc. Imbir ma także zastosowanie przy problemach z koncentracją. Miód: dp walorów zdrowotnych miodu możemy zaliczyć takie jego cechy jak: wpływ na rozwój umysłowy i psychiczny, zwiększenie odporności na choroby, szybki przyrost ciał